< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1718 (MDCCXVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1718 година од новата ера, 718. од вториот милениум, 18. од XVIII век и деветта од 1710-тите.

1718 во разни календари
Грегоријански календар1718
MDCCXVIII
Ab urbe condita2471
Ерменски календар1167
ԹՎ ՌՃԿԷ
Асирски календар6468
Балиски календар1639–1640
Бенгалски календар1125
Берберски календар2668
Будистички календар2262
Бурмански календар1080
Византиски календар7226–7227
Кинески календар丁酉(огн. петел)
4414 или 4354
    — до —
戊戌年 (зем. куче)
4415 или 4355
Коптски календар1434–1435
Етиопски календар1710–1711
Еврејски календар5478–5479
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1774–1775
 - Сачка ера1639–1640
 - Кали-југа4818–4819
Холоценски календар11718
Игбоански календар718–719
Ирански календар1096–1097
Исламски календар1130–1131
Јапонски календарКјохо 3
(享保3年)
Јавански календар1641–1643
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4051
Мингуо-календар194 пред Р. Кина
民前194年
Нанакшахи250
Тајландски сончев календар2260–2261
Тибетски календар阴火鸡年
(женски оган-петел)
1844 или 1463 или 691
    — до —
阳土狗年
(машка земја-куче)
1845 или 1464 или 692

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7226 и 7227 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6468 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5478 и 5479 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2471.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1718 година се протега во 4354 и 4355, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4414 и 4415 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2261. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1130 и 1131 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди