< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1719 (MDCCXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1719 година од новата ера, 719. од вториот милениум, 19. од XVIII век и последна од 1710-тите.

1719 во разни календари
Грегоријански календар1719
MDCCXIX
Ab urbe condita2472
Ерменски календар1168
ԹՎ ՌՃԿԸ
Асирски календар6469
Балиски календар1640–1641
Бенгалски календар1126
Берберски календар2669
Будистички календар2263
Бурмански календар1081
Византиски календар7227–7228
Кинески календар戊戌(зем. куче)
4415 или 4355
    — до —
己亥年 (зем. свиња)
4416 или 4356
Коптски календар1435–1436
Етиопски календар1711–1712
Еврејски календар5479–5480
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1775–1776
 - Сачка ера1640–1641
 - Кали-југа4819–4820
Холоценски календар11719
Игбоански календар719–720
Ирански календар1097–1098
Исламски календар1131–1132
Јапонски календарКјохо 4
(享保4年)
Јавански календар1643–1644
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4052
Мингуо-календар193 пред Р. Кина
民前193年
Нанакшахи251
Тајландски сончев календар2261–2262
Тибетски календар阳土狗年
(машка земја-куче)
1845 или 1464 или 692
    — до —
阴土猪年
(женска земја-свиња)
1846 или 1465 или 693

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7227 и 7228 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6469 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5479 и 5480 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2472.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1719 година се протега во 4355 и 4356, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4415 и 4416 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2262. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1131 и 1132 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди