< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1724 (MDCCXXIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1724 година од новата ера, 724. од вториот милениум, 24. од XVIII век и петта од 1720-тите.

1724 во разни календари
Грегоријански календар1724
MDCCXXIV
Ab urbe condita2477
Ерменски календар1173
ԹՎ ՌՃՀԳ
Асирски календар6474
Балиски календар1645–1646
Бенгалски календар1131
Берберски календар2674
Будистички календар2268
Бурмански календар1086
Византиски календар7232–7233
Кинески календар癸卯(вод. зајак)
4420 или 4360
    — до —
甲辰年 (дрв. змеј)
4421 или 4361
Коптски календар1440–1441
Етиопски календар1716–1717
Еврејски календар5484–5485
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1780–1781
 - Сачка ера1645–1646
 - Кали-југа4824–4825
Холоценски календар11724
Игбоански календар724–725
Ирански календар1102–1103
Исламски календар1136–1137
Јапонски календарКјохо 9
(享保9年)
Јавански календар1648–1649
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4057
Мингуо-календар188 пред Р. Кина
民前188年
Нанакшахи256
Тајландски сончев календар2266–2267
Тибетски календар阴水兔年
(женска вода-зајак)
1850 или 1469 или 697
    — до —
阳木龙年
(машко дрво-змеј)
1851 или 1470 или 698

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7232 и 7233 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6474 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5484 и 5485 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2477.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1724 година се протега во 4360 и 4361, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4420 и 4421 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2267. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1136 и 1137 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди