< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1738 (MDCCXXXVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1738 година од новата ера, 738. од вториот милениум, 38. од XVIII век и деветта од 1730-тите.

1738 во разни календари
Грегоријански календар1738
MDCCXXXVIII
Ab urbe condita2491
Ерменски календар1187
ԹՎ ՌՃՁԷ
Асирски календар6488
Балиски календар1659–1660
Бенгалски календар1145
Берберски календар2688
Будистички календар2282
Бурмански календар1100
Византиски календар7246–7247
Кинески календар丁巳(огн. змија)
4434 или 4374
    — до —
戊午年 (зем. коњ)
4435 или 4375
Коптски календар1454–1455
Етиопски календар1730–1731
Еврејски календар5498–5499
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1794–1795
 - Сачка ера1659–1660
 - Кали-југа4838–4839
Холоценски календар11738
Игбоански календар738–739
Ирански календар1116–1117
Исламски календар1150–1151
Јапонски календарГенбун 3
(元文3年)
Јавански календар1662–1663
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4071
Мингуо-календар174 пред Р. Кина
民前174年
Нанакшахи270
Тајландски сончев календар2280–2281
Тибетски календар阴火蛇年
(женски оган-змија)
1864 или 1483 или 711
    — до —
阳土马年
(машка земја-коњ)
1865 или 1484 или 712

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7246 и 7247 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6488 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5498 и 5499 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2491.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1738 година се протега во 4374 и 4375, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4434 и 4435 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2281. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1150 и 1151 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди