< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1713 (MDCCXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1713 година од новата ера, 713. од вториот милениум, 13. од XVIII век и четвртта од 1710-тите.

1713 во разни календари
Грегоријански календар1713
MDCCXIII
Ab urbe condita2466
Ерменски календар1162
ԹՎ ՌՃԿԲ
Асирски календар6463
Балиски календар1634–1635
Бенгалски календар1120
Берберски календар2663
Будистички календар2257
Бурмански календар1075
Византиски календар7221–7222
Кинески календар壬辰(вод. змеј)
4409 или 4349
    — до —
癸巳年 (вод. змија)
4410 или 4350
Коптски календар1429–1430
Етиопски календар1705–1706
Еврејски календар5473–5474
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1769–1770
 - Сачка ера1634–1635
 - Кали-југа4813–4814
Холоценски календар11713
Игбоански календар713–714
Ирански календар1091–1092
Исламски календар1124–1125
Јапонски календарШотоку 3
(正徳3年)
Јавански календар1636–1637
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4046
Мингуо-календар199 пред Р. Кина
民前199年
Нанакшахи245
Тајландски сончев календар2255–2256
Тибетски календар阳水龙年
(машка вода-змеј)
1839 или 1458 или 686
    — до —
阴水蛇年
(женска вода-змија)
1840 или 1459 или 687

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7221 и 7222 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6463 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5473 и 5474 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2466.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1713 година се протега во 4349 и 4350, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4409 и 4410 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2256. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1124 и 1125 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди