< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1756 (MDCCLVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1756 година од новата ера, 756. од вториот милениум, 56. од XVIII век и седма од 1750-тите.

1756 во разни календари
Грегоријански календар1756
MDCCLVI
Ab urbe condita2509
Ерменски календар1205
ԹՎ ՌՄԵ
Асирски календар6506
Балиски календар1677–1678
Бенгалски календар1163
Берберски календар2706
Будистички календар2300
Бурмански календар1118
Византиски календар7264–7265
Кинески календар乙亥(дрв. свиња)
4452 или 4392
    — до —
丙子年 (огн. стаорец)
4453 или 4393
Коптски календар1472–1473
Етиопски календар1748–1749
Еврејски календар5516–5517
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1812–1813
 - Сачка ера1677–1678
 - Кали-југа4856–4857
Холоценски календар11756
Игбоански календар756–757
Ирански календар1134–1135
Исламски календар1169–1170
Јапонски календарХореки 6
(宝暦6年)
Јавански календар1681–1682
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4089
Мингуо-календар156 пред Р. Кина
民前156年
Нанакшахи288
Тајландски сончев календар2298–2299
Тибетски календар阴木猪年
(женско дрво-свиња)
1882 или 1501 или 729
    — до —
阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
1883 или 1502 или 730

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7264 и 7265 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6506 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5516 и 5517 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2509.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1756 година се протега во 4392 и 4393, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4452 и 4453 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2299. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1169 и 1170 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди