< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1864 (MDCCCLXIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1864 година од новата ера, 864. од вториот милениум, 64. од XIX век и петта од 1860-тите.

1864 во разни календари
Грегоријански календар1864
MDCCCLXIV
Ab urbe condita2617
Ерменски календар1313
ԹՎ ՌՅԺԳ
Асирски календар6614
Бахајски календар20–21
Балиски календар1785–1786
Бенгалски календар1271
Берберски календар2814
Будистички календар2408
Бурмански календар1226
Византиски календар7372–7373
Кинески календар癸亥(вод. свиња)
4560 или 4500
    — до —
甲子年 (дрв. стаорец)
4561 или 4501
Коптски календар1580–1581
Етиопски календар1856–1857
Еврејски календар5624–5625
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1920–1921
 - Сачка ера1785–1786
 - Кали-југа4964–4965
Холоценски календар11864
Игбоански календар864–865
Ирански календар1242–1243
Исламски календар1280–1281
Јапонски календарБункју 4 / Генџи 1
(元治元年)
Јавански календар1792–1793
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4197
Мингуо-календар48 пред Р. Кина
民前48年
Нанакшахи396
Тајландски сончев календар2406–2407
Тибетски календар阴水猪年
(женска вода-свиња)
1990 или 1609 или 837
    — до —
阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
1991 или 1610 или 838

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7372 и 7373 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6614 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5624 и 5625 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2617.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1864 година се протега во 4500 и 4501, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4560 и 4561 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2407. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1280 и 1281 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди