< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1703 (MDCCIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1703 година од новата ера, 703. од вториот милениум, 3. од XVIII век и четвртта од 1700-тите.

1703 во разни календари
Грегоријански календар1703
MDCCIII
Ab urbe condita2456
Ерменски календар1152
ԹՎ ՌՃԾԲ
Асирски календар6453
Балиски календар1624–1625
Бенгалски календар1110
Берберски календар2653
Будистички календар2247
Бурмански календар1065
Византиски календар7211–7212
Кинески календар壬午(вод. коњ)
4399 или 4339
    — до —
癸未年 (вод. коза)
4400 или 4340
Коптски календар1419–1420
Етиопски календар1695–1696
Еврејски календар5463–5464
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1759–1760
 - Сачка ера1624–1625
 - Кали-југа4803–4804
Холоценски календар11703
Игбоански календар703–704
Ирански календар1081–1082
Исламски календар1114–1115
Јапонски календарГенроку 16
(元禄16年)
Јавански календар1626–1627
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4036
Мингуо-календар209 пред Р. Кина
民前209年
Нанакшахи235
Тајландски сончев календар2245–2246
Тибетски календар阳水马年
(машка вода-коњ)
1829 или 1448 или 676
    — до —
阴水羊年
(женска вода-коза)
1830 или 1449 или 677

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7211 и 7212 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6453 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5463 и 5464 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2456.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1703 година се протега во 4339 и 4340, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4399 и 4400 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2246. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1114 и 1115 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди