< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1722 (MDCCXXII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1722 година од новата ера, 722. од вториот милениум, 22. од XVIII век и трета од 1720-тите.

1722 во разни календари
Грегоријански календар1722
MDCCXXII
Ab urbe condita2475
Ерменски календар1171
ԹՎ ՌՃՀԱ
Асирски календар6472
Балиски календар1643–1644
Бенгалски календар1129
Берберски календар2672
Будистички календар2266
Бурмански календар1084
Византиски календар7230–7231
Кинески календар辛丑(мет. вол)
4418 или 4358
    — до —
壬寅年 (вод. тигар)
4419 или 4359
Коптски календар1438–1439
Етиопски календар1714–1715
Еврејски календар5482–5483
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1778–1779
 - Сачка ера1643–1644
 - Кали-југа4822–4823
Холоценски календар11722
Игбоански календар722–723
Ирански календар1100–1101
Исламски календар1134–1135
Јапонски календарКјохо 7
(享保7年)
Јавански календар1646–1647
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4055
Мингуо-календар190 пред Р. Кина
民前190年
Нанакшахи254
Тајландски сончев календар2264–2265
Тибетски календар阴金牛年
(женско железо-вол)
1848 или 1467 или 695
    — до —
阳水虎年
(машка вода-тигар)
1849 или 1468 или 696

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7230 и 7231 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6472 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5482 и 5483 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2475.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1722 година се протега во 4358 и 4359, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4418 и 4419 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2265. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1134 и 1135 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди