< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1787 (MDCCLXXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1787 година од новата ера, 787. од вториот милениум, 87. од XVIII век и осма од 1780-тите.

1787 во разни календари
Грегоријански календар1787
MDCCLXXXVII
Ab urbe condita2540
Ерменски календар1236
ԹՎ ՌՄԼԶ
Асирски календар6537
Балиски календар1708–1709
Бенгалски календар1194
Берберски календар2737
Будистички календар2331
Бурмански календар1149
Византиски календар7295–7296
Кинески календар丙午(огн. коњ)
4483 или 4423
    — до —
丁未年 (огн. коза)
4484 или 4424
Коптски календар1503–1504
Етиопски календар1779–1780
Еврејски календар5547–5548
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1843–1844
 - Сачка ера1708–1709
 - Кали-југа4887–4888
Холоценски календар11787
Игбоански календар787–788
Ирански календар1165–1166
Исламски календар1201–1202
Јапонски календарТенмеј 7
(天明7年)
Јавански календар1713–1714
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4120
Мингуо-календар125 пред Р. Кина
民前125年
Нанакшахи319
Тајландски сончев календар2329–2330
Тибетски календар阳火马年
(машки оган-коњ)
1913 или 1532 или 760
    — до —
阴火羊年
(женски оган-коза)
1914 или 1533 или 761

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7295 и 7296 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6537 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5547 и 5548 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2540.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1787 година се протега во 4423 и 4424, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4483 и 4484 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2330. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1201 и 1202 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди