< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1709 (MDCCIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1709 година од новата ера, 709. од вториот милениум, 9. од XVIII век и последна од 1700-тите.

1709 во разни календари
Грегоријански календар1709
MDCCIX
Ab urbe condita2462
Ерменски календар1158
ԹՎ ՌՃԾԸ
Асирски календар6459
Балиски календар1630–1631
Бенгалски календар1116
Берберски календар2659
Будистички календар2253
Бурмански календар1071
Византиски календар7217–7218
Кинески календар戊子(зем. стаорец)
4405 или 4345
    — до —
己丑年 (зем. вол)
4406 или 4346
Коптски календар1425–1426
Етиопски календар1701–1702
Еврејски календар5469–5470
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1765–1766
 - Сачка ера1630–1631
 - Кали-југа4809–4810
Холоценски календар11709
Игбоански календар709–710
Ирански календар1087–1088
Исламски календар1120–1121
Јапонски календарХоеј 6
(宝永6年)
Јавански календар1632–1633
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4042
Мингуо-календар203 пред Р. Кина
民前203年
Нанакшахи241
Тајландски сончев календар2251–2252
Тибетски календар阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
1835 или 1454 или 682
    — до —
阴土牛年
(женска земја-вол)
1836 или 1455 или 683

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7217 и 7218 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6459 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5469 и 5470 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2462.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1709 година се протега во 4345 и 4346, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4405 и 4406 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2252. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1120 и 1121 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди