< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1795 (MDCCXCV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1795 година од новата ера, 795. од вториот милениум, 95. од XVIII век и шеста од 1790-тите.

1795 во разни календари
Грегоријански календар1795
MDCCXCV
Француски републикански календар3–4
Ab urbe condita2548
Ерменски календар1244
ԹՎ ՌՄԽԴ
Асирски календар6545
Балиски календар1716–1717
Бенгалски календар1202
Берберски календар2745
Будистички календар2339
Бурмански календар1157
Византиски календар7303–7304
Кинески календар甲寅(дрв. тигар)
4491 или 4431
    — до —
乙卯年 (дрв. зајак)
4492 или 4432
Коптски календар1511–1512
Етиопски календар1787–1788
Еврејски календар5555–5556
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1851–1852
 - Сачка ера1716–1717
 - Кали-југа4895–4896
Холоценски календар11795
Игбоански календар795–796
Ирански календар1173–1174
Исламски календар1209–1210
Јапонски календарКансеј 7
(寛政7年)
Јавански календар1721–1722
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4128
Мингуо-календар117 пред Р. Кина
民前117年
Нанакшахи327
Тајландски сончев календар2337–2338
Тибетски календар阳木虎年
(машко дрво-тигар)
1921 или 1540 или 768
    — до —
阴木兔年
(женско дрво-зајак)
1922 или 1541 или 769

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7303 и 7304 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6545 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5555 и 5556 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2548.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1795 година се протега во 4431 и 4432, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4491 и 4492 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2338. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1209 и 1210 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди