< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1772 (MDCCLXXII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1772 година од новата ера, 772. од вториот милениум, 72. од XVIII век и трета од 1770-тите.

1772 во разни календари
Грегоријански календар1772
MDCCLXXII
Ab urbe condita2525
Ерменски календар1221
ԹՎ ՌՄԻԱ
Асирски календар6522
Балиски календар1693–1694
Бенгалски календар1179
Берберски календар2722
Будистички календар2316
Бурмански календар1134
Византиски календар7280–7281
Кинески календар辛卯(мет. зајак)
4468 или 4408
    — до —
壬辰年 (вод. змеј)
4469 или 4409
Коптски календар1488–1489
Етиопски календар1764–1765
Еврејски календар5532–5533
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1828–1829
 - Сачка ера1693–1694
 - Кали-југа4872–4873
Холоценски календар11772
Игбоански календар772–773
Ирански календар1150–1151
Исламски календар1185–1186
Јапонски календарМејва 9 / Анеј 1
(安永元年)
Јавански календар1697–1698
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4105
Мингуо-календар140 пред Р. Кина
民前140年
Нанакшахи304
Тајландски сончев календар2314–2315
Тибетски календар阴金兔年
(женско железо-зајак)
1898 или 1517 или 745
    — до —
阳水龙年
(машка вода-змеј)
1899 или 1518 или 746

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7280 и 7281 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6522 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5532 и 5533 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2525.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1772 година се протега во 4408 и 4409, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4468 и 4469 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2315. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1185 и 1186 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди