< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1739 (MDCCXXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1739 година од новата ера, 739. од вториот милениум, 39. од XVIII век и последна од 1730-тите.

1739 во разни календари
Грегоријански календар1739
MDCCXXXIX
Ab urbe condita2492
Ерменски календар1188
ԹՎ ՌՃՁԸ
Асирски календар6489
Балиски календар1660–1661
Бенгалски календар1146
Берберски календар2689
Будистички календар2283
Бурмански календар1101
Византиски календар7247–7248
Кинески календар戊午(зем. коњ)
4435 или 4375
    — до —
己未年 (зем. коза)
4436 или 4376
Коптски календар1455–1456
Етиопски календар1731–1732
Еврејски календар5499–5500
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1795–1796
 - Сачка ера1660–1661
 - Кали-југа4839–4840
Холоценски календар11739
Игбоански календар739–740
Ирански календар1117–1118
Исламски календар1151–1152
Јапонски календарГенбун 4
(元文4年)
Јавански календар1663–1664
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4072
Мингуо-календар173 пред Р. Кина
民前173年
Нанакшахи271
Тајландски сончев календар2281–2282
Тибетски календар阳土马年
(машка земја-коњ)
1865 или 1484 или 712
    — до —
阴土羊年
(женска земја-коза)
1866 или 1485 или 713

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7247 и 7248 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6489 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5499 и 5500 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2492.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1739 година се протега во 4375 и 4376, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4435 и 4436 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2282. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1151 и 1152 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди