< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1729 (MDCCXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1729 година од новата ера, 729. од вториот милениум, 29. од XVIII век и последна од 1720-тите.

1729 во разни календари
Грегоријански календар1729
MDCCXXIX
Ab urbe condita2482
Ерменски календар1178
ԹՎ ՌՃՀԸ
Асирски календар6479
Балиски календар1650–1651
Бенгалски календар1136
Берберски календар2679
Будистички календар2273
Бурмански календар1091
Византиски календар7237–7238
Кинески календар戊申(зем. мајмун)
4425 или 4365
    — до —
己酉年 (зем. петел)
4426 или 4366
Коптски календар1445–1446
Етиопски календар1721–1722
Еврејски календар5489–5490
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1785–1786
 - Сачка ера1650–1651
 - Кали-југа4829–4830
Холоценски календар11729
Игбоански календар729–730
Ирански календар1107–1108
Исламски календар1141–1142
Јапонски календарКјохо 14
(享保14年)
Јавански календар1653–1654
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4062
Мингуо-календар183 пред Р. Кина
民前183年
Нанакшахи261
Тајландски сончев календар2271–2272
Тибетски календар阳土猴年
(машка земја-мајмун)
1855 или 1474 или 702
    — до —
阴土鸡年
(женска земја-петел)
1856 или 1475 или 703

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7237 и 7238 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6479 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5489 и 5490 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2482.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1729 година се протега во 4365 и 4366, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4425 и 4426 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2272. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1141 и 1142 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди