< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1751 (MDCCLI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1751 година од новата ера, 751. од вториот милениум, 51. од XVIII век и втора од 1750-тите.

1751 во разни календари
Грегоријански календар1751
MDCCLI
Ab urbe condita2504
Ерменски календар1200
ԹՎ ՌՄ
Асирски календар6501
Балиски календар1672–1673
Бенгалски календар1158
Берберски календар2701
Будистички календар2295
Бурмански календар1113
Византиски календар7259–7260
Кинески календар庚午(мет. коњ)
4447 или 4387
    — до —
辛未年 (мет. коза)
4448 или 4388
Коптски календар1467–1468
Етиопски календар1743–1744
Еврејски календар5511–5512
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1807–1808
 - Сачка ера1672–1673
 - Кали-југа4851–4852
Холоценски календар11751
Игбоански календар751–752
Ирански календар1129–1130
Исламски календар1164–1165
Јапонски календарКанен 4 / Хореки 1
(宝暦元年)
Јавански календар1675–1677
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4084
Мингуо-календар161 пред Р. Кина
民前161年
Нанакшахи283
Тајландски сончев календар2293–2294
Тибетски календар阳金马年
(машко железо-коњ)
1877 или 1496 или 724
    — до —
阴金羊年
(женско железо-коза)
1878 или 1497 или 725

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7259 и 7260 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6501 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5511 и 5512 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2504.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1751 година се протега во 4387 и 4388, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4447 и 4448 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2294. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1164 и 1165 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди