< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1717 (MDCCXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1717 година од новата ера, 717. од вториот милениум, 17. од XVIII век и осма од 1710-тите.

1717 во разни календари
Грегоријански календар1717
MDCCXVII
Ab urbe condita2470
Ерменски календар1166
ԹՎ ՌՃԿԶ
Асирски календар6467
Балиски календар1638–1639
Бенгалски календар1124
Берберски календар2667
Будистички календар2261
Бурмански календар1079
Византиски календар7225–7226
Кинески календар丙申(огн. мајмун)
4413 или 4353
    — до —
丁酉年 (огн. петел)
4414 или 4354
Коптски календар1433–1434
Етиопски календар1709–1710
Еврејски календар5477–5478
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1773–1774
 - Сачка ера1638–1639
 - Кали-југа4817–4818
Холоценски календар11717
Игбоански календар717–718
Ирански календар1095–1096
Исламски календар1129–1130
Јапонски календарКјохо 2
(享保2年)
Јавански календар1640–1641
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4050
Мингуо-календар195 пред Р. Кина
民前195年
Нанакшахи249
Тајландски сончев календар2259–2260
Тибетски календар阳火猴年
(машки оган-мајмун)
1843 или 1462 или 690
    — до —
阴火鸡年
(женски оган-петел)
1844 или 1463 или 691

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7225 и 7226 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6467 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5477 и 5478 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2470.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1717 година се протега во 4353 и 4354, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4413 и 4414 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2260. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1129 и 1130 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди