< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1768 (MDCCLXVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1768 година од новата ера, 768. од вториот милениум, 68. од XVIII век и деветта од 1760-тите.

1768 во разни календари
Грегоријански календар1768
MDCCLXVIII
Ab urbe condita2521
Ерменски календар1217
ԹՎ ՌՄԺԷ
Асирски календар6518
Балиски календар1689–1690
Бенгалски календар1175
Берберски календар2718
Будистички календар2312
Бурмански календар1130
Византиски календар7276–7277
Кинески календар丁亥(огн. свиња)
4464 или 4404
    — до —
戊子年 (зем. стаорец)
4465 или 4405
Коптски календар1484–1485
Етиопски календар1760–1761
Еврејски календар5528–5529
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1824–1825
 - Сачка ера1689–1690
 - Кали-југа4868–4869
Холоценски календар11768
Игбоански календар768–769
Ирански календар1146–1147
Исламски календар1181–1182
Јапонски календарМејва 5
(明和5年)
Јавански календар1693–1694
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4101
Мингуо-календар144 пред Р. Кина
民前144年
Нанакшахи300
Тајландски сончев календар2310–2311
Тибетски календар阴火猪年
(женски оган-свиња)
1894 или 1513 или 741
    — до —
阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
1895 или 1514 или 742

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7276 и 7277 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6518 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5528 и 5529 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2521.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1768 година се протега во 4404 и 4405, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4464 и 4465 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2311. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1181 и 1182 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди