< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1765 (MDCCLXV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1765. година од новата ера, 765. од вториот милениум, 65. од 18 век и шеста од 1760-тите.

1765 г.  во други календари
Грегоријански календар 1765
MDCCLXV
Ab urbe condita 2518
Асирски календар 6515
Бахајски календар -79–-78
Бенгалски календар 1172
Берберски календар 2715
Будистички календар 2309
Бурмански календар 1127
Византиски календар 7273–7274
Еврејски календар 5525–5526
Ерменски календар 1214
ԹՎ ՌՄԺԴ
Етиопски календар 1757-1758
Игбоански календар 765–766
Ирански календар 1143–1144
Исламски календар 1178–1179
Јапонски календар Меива 2
(2年)
Јулијански календар Грегоријански минус 11 дена
Кинески календар 甲申年月日
(4401/4461)
— до —
乙酉年月日
(4402/4462)
Коптски календар 1481–1482
Корејски календар 4098
Календар Мингуо 147 пред РК
民前147年
Селевкидски календар 2076–2077
Тајландски сончев календар 2308
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1821–1822
 - Шака самват 1687–1688
 - Кали југа 4866–4867
Холоценски календар 11765
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7273 и 7274 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6515 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5525 и 5526 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2518.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1765. година се протега во 4401 и 4402, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4461 и 4462 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2308. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1178 и 1179 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди