< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1763 (MDCCLXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1763 година од новата ера, 763. од вториот милениум, 63. од XVIII век и четвртта од 1760-тите.

1763 во разни календари
Грегоријански календар1763
MDCCLXIII
Ab urbe condita2516
Ерменски календар1212
ԹՎ ՌՄԺԲ
Асирски календар6513
Балиски календар1684–1685
Бенгалски календар1170
Берберски календар2713
Будистички календар2307
Бурмански календар1125
Византиски календар7271–7272
Кинески календар壬午(вод. коњ)
4459 или 4399
    — до —
癸未年 (вод. коза)
4460 или 4400
Коптски календар1479–1480
Етиопски календар1755–1756
Еврејски календар5523–5524
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1819–1820
 - Сачка ера1684–1685
 - Кали-југа4863–4864
Холоценски календар11763
Игбоански календар763–764
Ирански календар1141–1142
Исламски календар1176–1177
Јапонски календарХореки 13
(宝暦13年)
Јавански календар1688–1689
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4096
Мингуо-календар149 пред Р. Кина
民前149年
Нанакшахи295
Тајландски сончев календар2305–2306
Тибетски календар阳水马年
(машка вода-коњ)
1889 или 1508 или 736
    — до —
阴水羊年
(женска вода-коза)
1890 или 1509 или 737

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7271 и 7272 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6513 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5523 и 5524 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2516.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1763 година се протега во 4399 и 4400, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4459 и 4460 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2306. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1176 и 1177 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди