< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1749 (MDCCXLIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1749 година од новата ера, 749. од вториот милениум, 49. од XVIII век и последна од 1740-тите.

1749 во разни календари
Грегоријански календар1749
MDCCXLIX
Ab urbe condita2502
Ерменски календар1198
ԹՎ ՌՃՂԸ
Асирски календар6499
Балиски календар1670–1671
Бенгалски календар1156
Берберски календар2699
Будистички календар2293
Бурмански календар1111
Византиски календар7257–7258
Кинески календар戊辰(зем. змеј)
4445 или 4385
    — до —
己巳年 (зем. змија)
4446 или 4386
Коптски календар1465–1466
Етиопски календар1741–1742
Еврејски календар5509–5510
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1805–1806
 - Сачка ера1670–1671
 - Кали-југа4849–4850
Холоценски календар11749
Игбоански календар749–750
Ирански календар1127–1128
Исламски календар1162–1163
Јапонски календарКанен 2
(寛延2年)
Јавански календар1673–1674
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4082
Мингуо-календар163 пред Р. Кина
民前163年
Нанакшахи281
Тајландски сончев календар2291–2292
Тибетски календар阳土龙年
(машка земја-змеј)
1875 или 1494 или 722
    — до —
阴土蛇年
(женска земја-змија)
1876 или 1495 или 723

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7257 и 7258 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6499 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5509 и 5510 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2502.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1749 година се протега во 4385 и 4386, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4445 и 4446 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2292. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1162 и 1163 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди
  • Јохан Волфганг Гете

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди