< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1707 (MDCCVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1707 година од новата ера, 707. од вториот милениум, 7. од XVIII век и осма од 1700-тите.

1707 во разни календари
Грегоријански календар1707
MDCCVII
Ab urbe condita2460
Ерменски календар1156
ԹՎ ՌՃԾԶ
Асирски календар6457
Балиски календар1628–1629
Бенгалски календар1114
Берберски календар2657
Будистички календар2251
Бурмански календар1069
Византиски календар7215–7216
Кинески календар丙戌(огн. куче)
4403 или 4343
    — до —
丁亥年 (огн. свиња)
4404 или 4344
Коптски календар1423–1424
Етиопски календар1699–1700
Еврејски календар5467–5468
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1763–1764
 - Сачка ера1628–1629
 - Кали-југа4807–4808
Холоценски календар11707
Игбоански календар707–708
Ирански календар1085–1086
Исламски календар1118–1119
Јапонски календарХоеј 4
(宝永4年)
Јавански календар1630–1631
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4040
Мингуо-календар205 пред Р. Кина
民前205年
Нанакшахи239
Тајландски сончев календар2249–2250
Тибетски календар阳火狗年
(машки оган-куче)
1833 или 1452 или 680
    — до —
阴火猪年
(женски оган-свиња)
1834 или 1453 или 681

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7215 и 7216 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6457 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5467 и 5468 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2460.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1707 година се протега во 4343 и 4344, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4403 и 4404 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2250. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1118 и 1119 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди