< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1753 (MDCCLIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1753 година од новата ера, 753. од вториот милениум, 53. од XVIII век и четвртта од 1750-тите.

1753 во разни календари
Грегоријански календар1753
MDCCLIII
Ab urbe condita2506
Ерменски календар1202
ԹՎ ՌՄԲ
Асирски календар6503
Балиски календар1674–1675
Бенгалски календар1160
Берберски календар2703
Будистички календар2297
Бурмански календар1115
Византиски календар7261–7262
Кинески календар壬申(вод. мајмун)
4449 или 4389
    — до —
癸酉年 (вод. петел)
4450 или 4390
Коптски календар1469–1470
Етиопски календар1745–1746
Еврејски календар5513–5514
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1809–1810
 - Сачка ера1674–1675
 - Кали-југа4853–4854
Холоценски календар11753
Игбоански календар753–754
Ирански календар1131–1132
Исламски календар1166–1167
Јапонски календарХореки 3
(宝暦3年)
Јавански календар1678–1679
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4086
Мингуо-календар159 пред Р. Кина
民前159年
Нанакшахи285
Тајландски сончев календар2295–2296
Тибетски календар阳水猴年
(машка вода-мајмун)
1879 или 1498 или 726
    — до —
阴水鸡年
(женска вода-петел)
1880 или 1499 или 727

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7261 и 7262 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6503 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5513 и 5514 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2506.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1753 година се протега во 4389 и 4390, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4449 и 4450 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2296. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1166 и 1167 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди