< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1773 (MDCCLXXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1773 година од новата ера, 773. од вториот милениум, 73. од XVIII век и четвртта од 1770-тите.

1773 во разни календари
Грегоријански календар1773
MDCCLXXIII
Ab urbe condita2526
Ерменски календар1222
ԹՎ ՌՄԻԲ
Асирски календар6523
Балиски календар1694–1695
Бенгалски календар1180
Берберски календар2723
Будистички календар2317
Бурмански календар1135
Византиски календар7281–7282
Кинески календар壬辰(вод. змеј)
4469 или 4409
    — до —
癸巳年 (вод. змија)
4470 или 4410
Коптски календар1489–1490
Етиопски календар1765–1766
Еврејски календар5533–5534
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1829–1830
 - Сачка ера1694–1695
 - Кали-југа4873–4874
Холоценски календар11773
Игбоански календар773–774
Ирански календар1151–1152
Исламски календар1186–1187
Јапонски календарАнеј 2
(安永2年)
Јавански календар1698–1699
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4106
Мингуо-календар139 пред Р. Кина
民前139年
Нанакшахи305
Тајландски сончев календар2315–2316
Тибетски календар阳水龙年
(машка вода-змеј)
1899 или 1518 или 746
    — до —
阴水蛇年
(женска вода-змија)
1900 или 1519 или 747

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7281 и 7282 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6523 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5533 и 5534 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2526.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1773 година се протега во 4409 и 4410, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4469 и 4470 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2316. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1186 и 1187 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди