< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1754 (MDCCLIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1754 година од новата ера, 754. од вториот милениум, 54. од XVIII век и петта од 1750-тите.

1754 во разни календари
Грегоријански календар1754
MDCCLIV
Ab urbe condita2507
Ерменски календар1203
ԹՎ ՌՄԳ
Асирски календар6504
Балиски календар1675–1676
Бенгалски календар1161
Берберски календар2704
Будистички календар2298
Бурмански календар1116
Византиски календар7262–7263
Кинески календар癸酉(вод. петел)
4450 или 4390
    — до —
甲戌年 (дрв. куче)
4451 или 4391
Коптски календар1470–1471
Етиопски календар1746–1747
Еврејски календар5514–5515
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1810–1811
 - Сачка ера1675–1676
 - Кали-југа4854–4855
Холоценски календар11754
Игбоански календар754–755
Ирански календар1132–1133
Исламски календар1167–1168
Јапонски календарХореки 4
(宝暦4年)
Јавански календар1679–1680
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4087
Мингуо-календар158 пред Р. Кина
民前158年
Нанакшахи286
Тајландски сончев календар2296–2297
Тибетски календар阴水鸡年
(женска вода-петел)
1880 или 1499 или 727
    — до —
阳木狗年
(машко дрво-куче)
1881 или 1500 или 728

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7262 и 7263 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6504 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5514 и 5515 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2507.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1754 година се протега во 4390 и 4391, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4450 и 4451 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2297. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1167 и 1168 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди