< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1788 (MDCCLXXXVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1788 година од новата ера, 788. од вториот милениум, 88. од XVIII век и деветта од 1780-тите.

1788 во разни календари
Грегоријански календар1788
MDCCLXXXVIII
Ab urbe condita2541
Ерменски календар1237
ԹՎ ՌՄԼԷ
Асирски календар6538
Балиски календар1709–1710
Бенгалски календар1195
Берберски календар2738
Будистички календар2332
Бурмански календар1150
Византиски календар7296–7297
Кинески календар丁未(огн. коза)
4484 или 4424
    — до —
戊申年 (зем. мајмун)
4485 или 4425
Коптски календар1504–1505
Етиопски календар1780–1781
Еврејски календар5548–5549
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1844–1845
 - Сачка ера1709–1710
 - Кали-југа4888–4889
Холоценски календар11788
Игбоански календар788–789
Ирански календар1166–1167
Исламски календар1202–1203
Јапонски календарТенмеј 8
(天明8年)
Јавански календар1714–1715
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4121
Мингуо-календар124 пред Р. Кина
民前124年
Нанакшахи320
Тајландски сончев календар2330–2331
Тибетски календар阴火羊年
(женски оган-коза)
1914 или 1533 или 761
    — до —
阳土猴年
(машка земја-мајмун)
1915 или 1534 или 762

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7296 и 7297 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6538 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5548 и 5549 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2541.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1788 година се протега во 4424 и 4425, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4484 и 4485 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2331. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1202 и 1203 исламска година.

Настани

уреди

јануари

уреди
  • 26 јануари - Првата флота на европски затвореници официјално ја населиле Австралија.
  • 26 јануари - 736 затвореници од Англија пристигнале во Австралија, во Порт Џексон (денешен Сиднеј), и ја формирале првата европска колонија на новиот континент. Ден на Австралија.
  • Вилијам Блејк на возраст од 31 година, почнува да експериментира со релјефно гравирање, метод што сам ќе го измисли и ќе го користи при создавањето на неговите книги, слики и памфлети.

февруари

уреди

март

уреди

април

уреди

јуни

уреди

јули

уреди

август

уреди

септември

уреди

октомври

уреди

ноември

уреди

декември

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди