< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1745 (MDCCXLV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1745 година од новата ера, 745. од вториот милениум, 45. од XVIII век и шеста од 1740-тите.

1745 во разни календари
Грегоријански календар1745
MDCCXLV
Ab urbe condita2498
Ерменски календар1194
ԹՎ ՌՃՂԴ
Асирски календар6495
Балиски календар1666–1667
Бенгалски календар1152
Берберски календар2695
Будистички календар2289
Бурмански календар1107
Византиски календар7253–7254
Кинески календар甲子(дрв. стаорец)
4441 или 4381
    — до —
乙丑年 (дрв. вол)
4442 или 4382
Коптски календар1461–1462
Етиопски календар1737–1738
Еврејски календар5505–5506
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1801–1802
 - Сачка ера1666–1667
 - Кали-југа4845–4846
Холоценски календар11745
Игбоански календар745–746
Ирански календар1123–1124
Исламски календар1157–1158
Јапонски календарЕнкјо 2
(延享2年)
Јавански календар1669–1670
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4078
Мингуо-календар167 пред Р. Кина
民前167年
Нанакшахи277
Тајландски сончев календар2287–2288
Тибетски календар阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
1871 или 1490 или 718
    — до —
阴木牛年
(женско дрво-вол)
1872 или 1491 или 719

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7253 и 7254 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6495 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5505 и 5506 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2498.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1745 година се протега во 4381 и 4382, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4441 и 4442 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2288. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1157 и 1158 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди