< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1727 (MDCCXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1727 година од новата ера, 727. од вториот милениум, 27. од XVIII век и осма од 1720-тите.

1727 во разни календари
Грегоријански календар1727
MDCCXXVII
Ab urbe condita2480
Ерменски календар1176
ԹՎ ՌՃՀԶ
Асирски календар6477
Балиски календар1648–1649
Бенгалски календар1134
Берберски календар2677
Будистички календар2271
Бурмански календар1089
Византиски календар7235–7236
Кинески календар丙午(огн. коњ)
4423 или 4363
    — до —
丁未年 (огн. коза)
4424 или 4364
Коптски календар1443–1444
Етиопски календар1719–1720
Еврејски календар5487–5488
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1783–1784
 - Сачка ера1648–1649
 - Кали-југа4827–4828
Холоценски календар11727
Игбоански календар727–728
Ирански календар1105–1106
Исламски календар1139–1140
Јапонски календарКјохо 12
(享保12年)
Јавански календар1651–1652
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4060
Мингуо-календар185 пред Р. Кина
民前185年
Нанакшахи259
Тајландски сончев календар2269–2270
Тибетски календар阳火马年
(машки оган-коњ)
1853 или 1472 или 700
    — до —
阴火羊年
(женски оган-коза)
1854 или 1473 или 701

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7235 и 7236 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6477 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5487 и 5488 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2480.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1727 година се протега во 4363 и 4364, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4423 и 4424 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2270. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1139 и 1140 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди