< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1748 (MDCCXLVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1748 година од новата ера, 748. од вториот милениум, 48. од XVIII век и деветта од 1740-тите.

1748 во разни календари
Грегоријански календар1748
MDCCXLVIII
Ab urbe condita2501
Ерменски календар1197
ԹՎ ՌՃՂԷ
Асирски календар6498
Балиски календар1669–1670
Бенгалски календар1155
Берберски календар2698
Будистички календар2292
Бурмански календар1110
Византиски календар7256–7257
Кинески календар丁卯(огн. зајак)
4444 или 4384
    — до —
戊辰年 (зем. змеј)
4445 или 4385
Коптски календар1464–1465
Етиопски календар1740–1741
Еврејски календар5508–5509
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1804–1805
 - Сачка ера1669–1670
 - Кали-југа4848–4849
Холоценски календар11748
Игбоански календар748–749
Ирански календар1126–1127
Исламски календар1160–1162
Јапонски календарЕнкјо 5 / Канен 1
(寛延元年)
Јавански календар1672–1673
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4081
Мингуо-календар164 пред Р. Кина
民前164年
Нанакшахи280
Тајландски сончев календар2290–2291
Тибетски календар阴火兔年
(женски оган-зајак)
1874 или 1493 или 721
    — до —
阳土龙年
(машка земја-змеј)
1875 или 1494 или 722

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7256 и 7257 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6498 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5508 и 5509 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2501.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1748 година се протега во 4384 и 4385, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4444 и 4445 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2291. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1160 и 1162 исламска година.

Настани

уреди
  • Случајно откриен римскиот град Помпеја, затрупан со катастрофалната ерупција на вулканот Везув на 24 август 79 н.е.

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди