< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1759 (MDCCLIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1759 година од новата ера, 759. од вториот милениум, 59. од XVIII век и последна од 1750-тите.

1759 во разни календари
Грегоријански календар1759
MDCCLIX
Ab urbe condita2512
Ерменски календар1208
ԹՎ ՌՄԸ
Асирски календар6509
Балиски календар1680–1681
Бенгалски календар1166
Берберски календар2709
Будистички календар2303
Бурмански календар1121
Византиски календар7267–7268
Кинески календар戊寅(зем. тигар)
4455 или 4395
    — до —
己卯年 (зем. зајак)
4456 или 4396
Коптски календар1475–1476
Етиопски календар1751–1752
Еврејски календар5519–5520
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1815–1816
 - Сачка ера1680–1681
 - Кали-југа4859–4860
Холоценски календар11759
Игбоански календар759–760
Ирански календар1137–1138
Исламски календар1172–1173
Јапонски календарХореки 9
(宝暦9年)
Јавански календар1684–1685
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4092
Мингуо-календар153 пред Р. Кина
民前153年
Нанакшахи291
Тајландски сончев календар2301–2302
Тибетски календар阳土虎年
(машка земја-тигар)
1885 или 1504 или 732
    — до —
阴土兔年
(женска земја-зајак)
1886 или 1505 или 733

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7267 и 7268 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6509 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5519 и 5520 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2512.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1759 година се протега во 4395 и 4396, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4455 и 4456 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2302. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1172 и 1173 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди
 
Максимилијан фон Монтгелас

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди