< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1792 (MDCCXCII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1792 година од новата ера, 792. од вториот милениум, 92. од XVIII век и трета од 1790-тите.

1792 во разни календари
Грегоријански календар1792
MDCCXCII
Ab urbe condita2545
Ерменски календар1241
ԹՎ ՌՄԽԱ
Асирски календар6542
Балиски календар1713–1714
Бенгалски календар1199
Берберски календар2742
Будистички календар2336
Бурмански календар1154
Византиски календар7300–7301
Кинески календар辛亥(мет. свиња)
4488 или 4428
    — до —
壬子年 (вод. стаорец)
4489 или 4429
Коптски календар1508–1509
Етиопски календар1784–1785
Еврејски календар5552–5553
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1848–1849
 - Сачка ера1713–1714
 - Кали-југа4892–4893
Холоценски календар11792
Игбоански календар792–793
Ирански календар1170–1171
Исламски календар1206–1207
Јапонски календарКансеј 4
(寛政4年)
Јавански календар1718–1719
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4125
Мингуо-календар120 пред Р. Кина
民前120年
Нанакшахи324
Тајландски сончев календар2334–2335
Тибетски календар阴金猪年
(женско железо-свиња)
1918 или 1537 или 765
    — до —
阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
1919 или 1538 или 766

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7300 и 7301 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6542 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5552 и 5553 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2545.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1792 година се протега во 4428 и 4429, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4488 и 4489 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2335. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1206 и 1207 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди