< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1702 (MDCCII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1702 година од новата ера, 702. од вториот милениум, 2. од XVIII век и трета од 1700-тите.

1702 во разни календари
Грегоријански календар1702
MDCCII
Ab urbe condita2455
Ерменски календар1151
ԹՎ ՌՃԾԱ
Асирски календар6452
Балиски календар1623–1624
Бенгалски календар1109
Берберски календар2652
Будистички календар2246
Бурмански календар1064
Византиски календар7210–7211
Кинески календар辛巳(мет. змија)
4398 или 4338
    — до —
壬午年 (вод. коњ)
4399 или 4339
Коптски календар1418–1419
Етиопски календар1694–1695
Еврејски календар5462–5463
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1758–1759
 - Сачка ера1623–1624
 - Кали-југа4802–4803
Холоценски календар11702
Игбоански календар702–703
Ирански календар1080–1081
Исламски календар1113–1114
Јапонски календарГенроку 15
(元禄15年)
Јавански календар1625–1626
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4035
Мингуо-календар210 пред Р. Кина
民前210年
Нанакшахи234
Тајландски сончев календар2244–2245
Тибетски календар阴金蛇年
(женско железо-змија)
1828 или 1447 или 675
    — до —
阳水马年
(машка вода-коњ)
1829 или 1448 или 676

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7210 и 7211 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6452 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5462 и 5463 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2455.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1702 година се протега во 4338 и 4339, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4398 и 4399 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2245. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1113 и 1114 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

KATERINA II

Починале уреди

Надворешни врски уреди