< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1755 (MDCCLV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1755 година од новата ера, 755. од вториот милениум, 55. од XVIII век и шеста од 1750-тите.

1755 во разни календари
Грегоријански календар1755
MDCCLV
Ab urbe condita2508
Ерменски календар1204
ԹՎ ՌՄԴ
Асирски календар6505
Балиски календар1676–1677
Бенгалски календар1162
Берберски календар2705
Будистички календар2299
Бурмански календар1117
Византиски календар7263–7264
Кинески календар甲戌(дрв. куче)
4451 или 4391
    — до —
乙亥年 (дрв. свиња)
4452 или 4392
Коптски календар1471–1472
Етиопски календар1747–1748
Еврејски календар5515–5516
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1811–1812
 - Сачка ера1676–1677
 - Кали-југа4855–4856
Холоценски календар11755
Игбоански календар755–756
Ирански календар1133–1134
Исламски календар1168–1169
Јапонски календарХореки 5
(宝暦5年)
Јавански календар1680–1681
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4088
Мингуо-календар157 пред Р. Кина
民前157年
Нанакшахи287
Тајландски сончев календар2297–2298
Тибетски календар阳木狗年
(машко дрво-куче)
1881 или 1500 или 728
    — до —
阴木猪年
(женско дрво-свиња)
1882 или 1501 или 729

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7263 и 7264 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6505 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5515 и 5516 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2508.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1755 година се протега во 4391 и 4392, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4451 и 4452 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2298. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1168 и 1169 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди