< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1845 (MDCCCXLV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1845 година од новата ера, 845. од вториот милениум, 45. од XIX век и шеста од 1840-тите.

1845 во разни календари
Грегоријански календар1845
MDCCCXLV
Ab urbe condita2598
Ерменски календар1294
ԹՎ ՌՄՂԴ
Асирски календар6595
Бахајски календар1–2
Балиски календар1766–1767
Бенгалски календар1252
Берберски календар2795
Будистички календар2389
Бурмански календар1207
Византиски календар7353–7354
Кинески календар甲辰(дрв. змеј)
4541 или 4481
    — до —
乙巳年 (дрв. змија)
4542 или 4482
Коптски календар1561–1562
Етиопски календар1837–1838
Еврејски календар5605–5606
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1901–1902
 - Сачка ера1766–1767
 - Кали-југа4945–4946
Холоценски календар11845
Игбоански календар845–846
Ирански календар1223–1224
Исламски календар1260–1262
Јапонски календарКока 2
(弘化2年)
Јавански календар1772–1773
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4178
Мингуо-календар67 пред Р. Кина
民前67年
Нанакшахи377
Тајландски сончев календар2387–2388
Тибетски календар阳木龙年
(машко дрво-змеј)
1971 или 1590 или 818
    — до —
阴木蛇年
(женско дрво-змија)
1972 или 1591 или 819

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7353 и 7354 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6595 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5605 и 5606 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2598.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1845 година се протега во 4481 и 4482, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4541 и 4542 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2388. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1260 и 1262 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди