< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1732 (MDCCXXXII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1732 година од новата ера, 732. од вториот милениум, 32. од XVIII век и трета од 1730-тите.

1732 во разни календари
Грегоријански календар1732
MDCCXXXII
Ab urbe condita2485
Ерменски календар1181
ԹՎ ՌՃՁԱ
Асирски календар6482
Балиски календар1653–1654
Бенгалски календар1139
Берберски календар2682
Будистички календар2276
Бурмански календар1094
Византиски календар7240–7241
Кинески календар辛亥(мет. свиња)
4428 или 4368
    — до —
壬子年 (вод. стаорец)
4429 или 4369
Коптски календар1448–1449
Етиопски календар1724–1725
Еврејски календар5492–5493
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1788–1789
 - Сачка ера1653–1654
 - Кали-југа4832–4833
Холоценски календар11732
Игбоански календар732–733
Ирански календар1110–1111
Исламски календар1144–1145
Јапонски календарКјохо 17
(享保17年)
Јавански календар1656–1657
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4065
Мингуо-календар180 пред Р. Кина
民前180年
Нанакшахи264
Тајландски сончев календар2274–2275
Тибетски календар阴金猪年
(женско железо-свиња)
1858 или 1477 или 705
    — до —
阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
1859 или 1478 или 706

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7240 и 7241 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6482 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5492 и 5493 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2485.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1732 година се протега во 4368 и 4369, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4428 и 4429 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2275. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1144 и 1145 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди