< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1726 (MDCCXXVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1726 година од новата ера, 726. од вториот милениум, 26. од XVIII век и седма од 1720-тите.

1726 во разни календари
Грегоријански календар1726
MDCCXXVI
Ab urbe condita2479
Ерменски календар1175
ԹՎ ՌՃՀԵ
Асирски календар6476
Балиски календар1647–1648
Бенгалски календар1133
Берберски календар2676
Будистички календар2270
Бурмански календар1088
Византиски календар7234–7235
Кинески календар乙巳(дрв. змија)
4422 или 4362
    — до —
丙午年 (огн. коњ)
4423 или 4363
Коптски календар1442–1443
Етиопски календар1718–1719
Еврејски календар5486–5487
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1782–1783
 - Сачка ера1647–1648
 - Кали-југа4826–4827
Холоценски календар11726
Игбоански календар726–727
Ирански календар1104–1105
Исламски календар1138–1139
Јапонски календарКјохо 11
(享保11年)
Јавански календар1650–1651
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4059
Мингуо-календар186 пред Р. Кина
民前186年
Нанакшахи258
Тајландски сончев календар2268–2269
Тибетски календар阴木蛇年
(женско дрво-змија)
1852 или 1471 или 699
    — до —
阳火马年
(машки оган-коњ)
1853 или 1472 или 700

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7234 и 7235 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6476 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5486 и 5487 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2479.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1726 година се протега во 4362 и 4363, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4422 и 4423 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2269. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1138 и 1139 исламска година.

Настани

уреди
 
Џонатан Свифт

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди