< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1706 (MDCCVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1706 година од новата ера, 706. од вториот милениум, 6. од XVIII век и седма од 1700-тите.

1706 во разни календари
Грегоријански календар1706
MDCCVI
Ab urbe condita2459
Ерменски календар1155
ԹՎ ՌՃԾԵ
Асирски календар6456
Балиски календар1627–1628
Бенгалски календар1113
Берберски календар2656
Будистички календар2250
Бурмански календар1068
Византиски календар7214–7215
Кинески календар乙酉(дрв. петел)
4402 или 4342
    — до —
丙戌年 (огн. куче)
4403 или 4343
Коптски календар1422–1423
Етиопски календар1698–1699
Еврејски календар5466–5467
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1762–1763
 - Сачка ера1627–1628
 - Кали-југа4806–4807
Холоценски календар11706
Игбоански календар706–707
Ирански календар1084–1085
Исламски календар1117–1118
Јапонски календарХоеј 3
(宝永3年)
Јавански календар1629–1630
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4039
Мингуо-календар206 пред Р. Кина
民前206年
Нанакшахи238
Тајландски сончев календар2248–2249
Тибетски календар阴木鸡年
(женско дрво-петел)
1832 или 1451 или 679
    — до —
阳火狗年
(машки оган-куче)
1833 или 1452 или 680

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7214 и 7215 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6456 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5466 и 5467 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2459.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1706 година се протега во 4342 и 4343, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4402 и 4403 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2249. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1117 и 1118 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди