< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1796 (MDCCXCVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1796 година од новата ера, 796. од вториот милениум, 96. од XVIII век и седма од 1790-тите.

1796 во разни календари
Грегоријански календар1796
MDCCXCVI
Француски републикански календар4–5
Ab urbe condita2549
Ерменски календар1245
ԹՎ ՌՄԽԵ
Асирски календар6546
Балиски календар1717–1718
Бенгалски календар1203
Берберски календар2746
Будистички календар2340
Бурмански календар1158
Византиски календар7304–7305
Кинески календар乙卯(дрв. зајак)
4492 или 4432
    — до —
丙辰年 (огн. змеј)
4493 или 4433
Коптски календар1512–1513
Етиопски календар1788–1789
Еврејски календар5556–5557
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1852–1853
 - Сачка ера1717–1718
 - Кали-југа4896–4897
Холоценски календар11796
Игбоански календар796–797
Ирански календар1174–1175
Исламски календар1210–1211
Јапонски календарКансеј 8
(寛政8年)
Јавански календар1722–1723
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4129
Мингуо-календар116 пред Р. Кина
民前116年
Нанакшахи328
Тајландски сончев календар2338–2339
Тибетски календар阴木兔年
(женско дрво-зајак)
1922 или 1541 или 769
    — до —
阳火龙年
(машки оган-змеј)
1923 или 1542 или 770

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7304 и 7305 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6546 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5556 и 5557 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2549.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1796 година се протега во 4432 и 4433, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4492 и 4493 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2339. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1210 и 1211 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди