< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1786 (MDCCLXXXVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1786 година од новата ера, 786. од вториот милениум, 86. од XVIII век и седма од 1780-тите.

1786 во разни календари
Грегоријански календар1786
MDCCLXXXVI
Ab urbe condita2539
Ерменски календар1235
ԹՎ ՌՄԼԵ
Асирски календар6536
Балиски календар1707–1708
Бенгалски календар1193
Берберски календар2736
Будистички календар2330
Бурмански календар1148
Византиски календар7294–7295
Кинески календар乙巳(дрв. змија)
4482 или 4422
    — до —
丙午年 (огн. коњ)
4483 или 4423
Коптски календар1502–1503
Етиопски календар1778–1779
Еврејски календар5546–5547
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1842–1843
 - Сачка ера1707–1708
 - Кали-југа4886–4887
Холоценски календар11786
Игбоански календар786–787
Ирански календар1164–1165
Исламски календар1200–1201
Јапонски календарТенмеј 6
(天明6年)
Јавански календар1712–1713
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4119
Мингуо-календар126 пред Р. Кина
民前126年
Нанакшахи318
Тајландски сончев календар2328–2329
Тибетски календар阴木蛇年
(женско дрво-змија)
1912 или 1531 или 759
    — до —
阳火马年
(машки оган-коњ)
1913 или 1532 или 760

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7294 и 7295 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6536 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5546 и 5547 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2539.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1786 година се протега во 4422 и 4423, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4482 и 4483 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2329. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1200 и 1201 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди