< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1752 (MDCCLII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1752 година од новата ера, 752. од вториот милениум, 52. од XVIII век и трета од 1750-тите.

1752 во разни календари
Грегоријански календар1752
MDCCLII
Ab urbe condita2505
Ерменски календар1201
ԹՎ ՌՄԱ
Асирски календар6502
Балиски календар1673–1674
Бенгалски календар1159
Берберски календар2702
Будистички календар2296
Бурмански календар1114
Византиски календар7260–7261
Кинески календар辛未(мет. коза)
4448 или 4388
    — до —
壬申年 (вод. мајмун)
4449 или 4389
Коптски календар1468–1469
Етиопски календар1744–1745
Еврејски календар5512–5513
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1808–1809
 - Сачка ера1673–1674
 - Кали-југа4852–4853
Холоценски календар11752
Игбоански календар752–753
Ирански календар1130–1131
Исламски календар1165–1166
Јапонски календарХореки 2
(宝暦2年)
Јавански календар1677–1678
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4085
Мингуо-календар160 пред Р. Кина
民前160年
Нанакшахи284
Тајландски сончев календар2294–2295
Тибетски календар阴金羊年
(женско железо-коза)
1878 или 1497 или 725
    — до —
阳水猴年
(машка вода-мајмун)
1879 или 1498 или 726

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7260 и 7261 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6502 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5512 и 5513 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2505.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1752 година се протега во 4388 и 4389, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4448 и 4449 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2295. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1165 и 1166 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди