< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1736 (MDCCXXXVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1736 година од новата ера, 736. од вториот милениум, 36. од XVIII век и седма од 1730-тите.

1736 во разни календари
Грегоријански календар1736
MDCCXXXVI
Ab urbe condita2489
Ерменски календар1185
ԹՎ ՌՃՁԵ
Асирски календар6486
Балиски календар1657–1658
Бенгалски календар1143
Берберски календар2686
Будистички календар2280
Бурмански календар1098
Византиски календар7244–7245
Кинески календар乙卯(дрв. зајак)
4432 или 4372
    — до —
丙辰年 (огн. змеј)
4433 или 4373
Коптски календар1452–1453
Етиопски календар1728–1729
Еврејски календар5496–5497
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1792–1793
 - Сачка ера1657–1658
 - Кали-југа4836–4837
Холоценски календар11736
Игбоански календар736–737
Ирански календар1114–1115
Исламски календар1148–1149
Јапонски календарКјохо 21 / Генбун 1
(元文元年)
Јавански календар1660–1661
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4069
Мингуо-календар176 пред Р. Кина
民前176年
Нанакшахи268
Тајландски сончев календар2278–2279
Тибетски календар阴木兔年
(женско дрво-зајак)
1862 или 1481 или 709
    — до —
阳火龙年
(машки оган-змеј)
1863 или 1482 или 710

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7244 и 7245 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6486 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5496 и 5497 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2489.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1736 година се протега во 4372 и 4373, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4432 и 4433 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2279. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1148 и 1149 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди