< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1742 (MDCCXLII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1742 година од новата ера, 742. од вториот милениум, 42. од XVIII век и трета од 1740-тите.

1742 во разни календари
Грегоријански календар1742
MDCCXLII
Ab urbe condita2495
Ерменски календар1191
ԹՎ ՌՃՂԱ
Асирски календар6492
Балиски календар1663–1664
Бенгалски календар1149
Берберски календар2692
Будистички календар2286
Бурмански календар1104
Византиски календар7250–7251
Кинески календар辛酉(мет. петел)
4438 или 4378
    — до —
壬戌年 (вод. куче)
4439 или 4379
Коптски календар1458–1459
Етиопски календар1734–1735
Еврејски календар5502–5503
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1798–1799
 - Сачка ера1663–1664
 - Кали-југа4842–4843
Холоценски календар11742
Игбоански календар742–743
Ирански календар1120–1121
Исламски календар1154–1155
Јапонски календарКанпо 2
(寛保2年)
Јавански календар1666–1667
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4075
Мингуо-календар170 пред Р. Кина
民前170年
Нанакшахи274
Тајландски сончев календар2284–2285
Тибетски календар阴金鸡年
(женско железо-петел)
1868 или 1487 или 715
    — до —
阳水狗年
(машка вода-куче)
1869 или 1488 или 716

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7250 и 7251 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6492 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5502 и 5503 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2495.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1742 година се протега во 4378 и 4379, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4438 и 4439 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2285. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1154 и 1155 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди