< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1766 (MDCCLXVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1766 година од новата ера, 766. од вториот милениум, 66. од XVIII век и седма од 1760-тите.

1766 во разни календари
Грегоријански календар1766
MDCCLXVI
Ab urbe condita2519
Ерменски календар1215
ԹՎ ՌՄԺԵ
Асирски календар6516
Балиски календар1687–1688
Бенгалски календар1173
Берберски календар2716
Будистички календар2310
Бурмански календар1128
Византиски календар7274–7275
Кинески календар乙酉(дрв. петел)
4462 или 4402
    — до —
丙戌年 (огн. куче)
4463 или 4403
Коптски календар1482–1483
Етиопски календар1758–1759
Еврејски календар5526–5527
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1822–1823
 - Сачка ера1687–1688
 - Кали-југа4866–4867
Холоценски календар11766
Игбоански календар766–767
Ирански календар1144–1145
Исламски календар1179–1180
Јапонски календарМејва 3
(明和3年)
Јавански календар1691–1692
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4099
Мингуо-календар146 пред Р. Кина
民前146年
Нанакшахи298
Тајландски сончев календар2308–2309
Тибетски календар阴木鸡年
(женско дрво-петел)
1892 или 1511 или 739
    — до —
阳火狗年
(машки оган-куче)
1893 или 1512 или 740

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7274 и 7275 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6516 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5526 и 5527 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2519.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1766 година се протега во 4402 и 4403, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4462 и 4463 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2309. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1179 и 1180 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди
  • Џон Далтон, познат англиски физичар и хемичар

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди