< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1728 (MDCCXXVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1728 година од новата ера, 728. од вториот милениум, 28. од XVIII век и деветта од 1720-тите.

1728 во разни календари
Грегоријански календар1728
MDCCXXVIII
Ab urbe condita2481
Ерменски календар1177
ԹՎ ՌՃՀԷ
Асирски календар6478
Балиски календар1649–1650
Бенгалски календар1135
Берберски календар2678
Будистички календар2272
Бурмански календар1090
Византиски календар7236–7237
Кинески календар丁未(огн. коза)
4424 или 4364
    — до —
戊申年 (зем. мајмун)
4425 или 4365
Коптски календар1444–1445
Етиопски календар1720–1721
Еврејски календар5488–5489
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1784–1785
 - Сачка ера1649–1650
 - Кали-југа4828–4829
Холоценски календар11728
Игбоански календар728–729
Ирански календар1106–1107
Исламски календар1140–1141
Јапонски календарКјохо 13
(享保13年)
Јавански календар1652–1653
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4061
Мингуо-календар184 пред Р. Кина
民前184年
Нанакшахи260
Тајландски сончев календар2270–2271
Тибетски календар阴火羊年
(женски оган-коза)
1854 или 1473 или 701
    — до —
阳土猴年
(машка земја-мајмун)
1855 или 1474 или 702

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7236 и 7237 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6478 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5488 и 5489 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2481.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1728 година се протега во 4364 и 4365, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4424 и 4425 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2271. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1140 и 1141 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди