< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1760 (MDCCLX) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1760 година од новата ера, 760. од вториот милениум, 60. од XVIII век и прва од 1760-тите.

1760 во разни календари
Грегоријански календар1760
MDCCLX
Ab urbe condita2513
Ерменски календар1209
ԹՎ ՌՄԹ
Асирски календар6510
Балиски календар1681–1682
Бенгалски календар1167
Берберски календар2710
Будистички календар2304
Бурмански календар1122
Византиски календар7268–7269
Кинески календар己卯(зем. зајак)
4456 или 4396
    — до —
庚辰年 (мет. змеј)
4457 или 4397
Коптски календар1476–1477
Етиопски календар1752–1753
Еврејски календар5520–5521
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1816–1817
 - Сачка ера1681–1682
 - Кали-југа4860–4861
Холоценски календар11760
Игбоански календар760–761
Ирански календар1138–1139
Исламски календар1173–1174
Јапонски календарХореки 10
(宝暦10年)
Јавански календар1685–1686
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4093
Мингуо-календар152 пред Р. Кина
民前152年
Нанакшахи292
Тајландски сончев календар2302–2303
Тибетски календар阴土兔年
(женска земја-зајак)
1886 или 1505 или 733
    — до —
阳金龙年
(машко железо-змеј)
1887 или 1506 или 734

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7268 и 7269 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6510 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5520 и 5521 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2513.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1760 година се протега во 4396 и 4397, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4456 и 4457 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2303. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1173 и 1174 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди