< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1777 (MDCCLXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1777 година од новата ера, 777. од вториот милениум, 77. од XVIII век и осма од 1770-тите.

1777 во разни календари
Грегоријански календар1777
MDCCLXXVII
Ab urbe condita2530
Ерменски календар1226
ԹՎ ՌՄԻԶ
Асирски календар6527
Балиски календар1698–1699
Бенгалски календар1184
Берберски календар2727
Будистички календар2321
Бурмански календар1139
Византиски календар7285–7286
Кинески календар丙申(огн. мајмун)
4473 или 4413
    — до —
丁酉年 (огн. петел)
4474 или 4414
Коптски календар1493–1494
Етиопски календар1769–1770
Еврејски календар5537–5538
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1833–1834
 - Сачка ера1698–1699
 - Кали-југа4877–4878
Холоценски календар11777
Игбоански календар777–778
Ирански календар1155–1156
Исламски календар1190–1191
Јапонски календарАнеј 6
(安永6年)
Јавански календар1702–1703
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4110
Мингуо-календар135 пред Р. Кина
民前135年
Нанакшахи309
Тајландски сончев календар2319–2320
Тибетски календар阳火猴年
(машки оган-мајмун)
1903 или 1522 или 750
    — до —
阴火鸡年
(женски оган-петел)
1904 или 1523 или 751

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7285 и 7286 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6527 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5537 и 5538 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2530.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1777 година се протега во 4413 и 4414, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4473 и 4474 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2320. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1190 и 1191 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди