< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1720 (MDCCXX) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1720 година од новата ера, 720. од вториот милениум, 20. од XVIII век и прва од 1720-тите.

1720 во разни календари
Грегоријански календар1720
MDCCXX
Ab urbe condita2473
Ерменски календар1169
ԹՎ ՌՃԿԹ
Асирски календар6470
Балиски календар1641–1642
Бенгалски календар1127
Берберски календар2670
Будистички календар2264
Бурмански календар1082
Византиски календар7228–7229
Кинески календар己亥(зем. свиња)
4416 или 4356
    — до —
庚子年 (мет. стаорец)
4417 или 4357
Коптски календар1436–1437
Етиопски календар1712–1713
Еврејски календар5480–5481
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1776–1777
 - Сачка ера1641–1642
 - Кали-југа4820–4821
Холоценски календар11720
Игбоански календар720–721
Ирански календар1098–1099
Исламски календар1132–1133
Јапонски календарКјохо 5
(享保5年)
Јавански календар1644–1645
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4053
Мингуо-календар192 пред Р. Кина
民前192年
Нанакшахи252
Тајландски сончев календар2262–2263
Тибетски календар阴土猪年
(женска земја-свиња)
1846 или 1465 или 693
    — до —
阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
1847 или 1466 или 694

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7228 и 7229 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6470 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5480 и 5481 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2473.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1720 година се протега во 4356 и 4357, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4416 и 4417 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2263. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1132 и 1133 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди