< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1708 (MDCCVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1708 година од новата ера, 708. од вториот милениум, 8. од XVIII век и деветта од 1700-тите.

1708 во разни календари
Грегоријански календар1708
MDCCVIII
Ab urbe condita2461
Ерменски календар1157
ԹՎ ՌՃԾԷ
Асирски календар6458
Балиски календар1629–1630
Бенгалски календар1115
Берберски календар2658
Будистички календар2252
Бурмански календар1070
Византиски календар7216–7217
Кинески календар丁亥(огн. свиња)
4404 или 4344
    — до —
戊子年 (зем. стаорец)
4405 или 4345
Коптски календар1424–1425
Етиопски календар1700–1701
Еврејски календар5468–5469
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1764–1765
 - Сачка ера1629–1630
 - Кали-југа4808–4809
Холоценски календар11708
Игбоански календар708–709
Ирански календар1086–1087
Исламски календар1119–1120
Јапонски календарХоеј 5
(宝永5年)
Јавански календар1631–1632
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4041
Мингуо-календар204 пред Р. Кина
民前204年
Нанакшахи240
Тајландски сончев календар2250–2251
Тибетски календар阴火猪年
(женски оган-свиња)
1834 или 1453 или 681
    — до —
阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
1835 или 1454 или 682

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7216 и 7217 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6458 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5468 и 5469 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2461.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1708 година се протега во 4344 и 4345, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4404 и 4405 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2251. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1119 и 1120 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди