< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1791 (MDCCXCI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1791 година од новата ера, 791. од вториот милениум, 91. од XVIII век и втора од 1790-тите.

1791 во разни календари
Грегоријански календар1791
MDCCXCI
Ab urbe condita2544
Ерменски календар1240
ԹՎ ՌՄԽ
Асирски календар6541
Балиски календар1712–1713
Бенгалски календар1198
Берберски календар2741
Будистички календар2335
Бурмански календар1153
Византиски календар7299–7300
Кинески календар庚戌(мет. куче)
4487 или 4427
    — до —
辛亥年 (мет. свиња)
4488 или 4428
Коптски календар1507–1508
Етиопски календар1783–1784
Еврејски календар5551–5552
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1847–1848
 - Сачка ера1712–1713
 - Кали-југа4891–4892
Холоценски календар11791
Игбоански календар791–792
Ирански календар1169–1170
Исламски календар1205–1206
Јапонски календарКансеј 3
(寛政3年)
Јавански календар1717–1718
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4124
Мингуо-календар121 пред Р. Кина
民前121年
Нанакшахи323
Тајландски сончев календар2333–2334
Тибетски календар阳金狗年
(машко железо-куче)
1917 или 1536 или 764
    — до —
阴金猪年
(женско железо-свиња)
1918 или 1537 или 765

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7299 и 7300 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6541 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5551 и 5552 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2544.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1791 година се протега во 4427 и 4428, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4487 и 4488 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2334. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1205 и 1206 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди