< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1779 (MDCCLXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1779 година од новата ера, 779. од вториот милениум, 79. од XVIII век и последна од 1770-тите.

1779 во разни календари
Грегоријански календар1779
MDCCLXXIX
Ab urbe condita2532
Ерменски календар1228
ԹՎ ՌՄԻԸ
Асирски календар6529
Балиски календар1700–1701
Бенгалски календар1186
Берберски календар2729
Будистички календар2323
Бурмански календар1141
Византиски календар7287–7288
Кинески календар戊戌(зем. куче)
4475 или 4415
    — до —
己亥年 (зем. свиња)
4476 или 4416
Коптски календар1495–1496
Етиопски календар1771–1772
Еврејски календар5539–5540
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1835–1836
 - Сачка ера1700–1701
 - Кали-југа4879–4880
Холоценски календар11779
Игбоански календар779–780
Ирански календар1157–1158
Исламски календар1192–1193
Јапонски календарАнеј 8
(安永8年)
Јавански календар1704–1705
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4112
Мингуо-календар133 пред Р. Кина
民前133年
Нанакшахи311
Тајландски сончев календар2321–2322
Тибетски календар阳土狗年
(машка земја-куче)
1905 или 1524 или 752
    — до —
阴土猪年
(женска земја-свиња)
1906 или 1525 или 753

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7287 и 7288 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6529 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5539 и 5540 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2532.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1779 година се протега во 4415 и 4416, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4475 и 4476 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2322. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1192 и 1193 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди